Zarząd Poznań         Informacje         HydroMonitor         


Aktualności

W Miedzichowie mają zbiornik


Odbudowano go w niespełna rok. Znajdował się on w naturalnej niecce na rzece Czarna Woda. Przez lata zarosło go gęste sitowie, dno było mocno zamulone przez naniesione osady. Dzisiaj z jego odtworzenia cieszą się lokalne władze i okoliczni mieszkańcy.

Inwestycja kosztowała ponad 5 mln., złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa (1,5 mln., złotych), budżetu województwa (dawny Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych- 1 mln., złotych) oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (2.5 mln., złotych).

O odtworzenie zbiornika lokalne władze zabiegały od wielu lat. Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu wprowadził do planu inwestycyjnego to przedsięwzięcie, które w dużym stopniu zapewne odmieni życie mieszkańców gminy Miedzichowo i przyjeżdżających turystów. Wójt Stanisław Piechota myśli już między innymi o ścieżce rowerowej, miejscu na grill, wędkowaniu i terenie do gry w piłkę.

 Przez kilka miesięcy mieszkańcy Miedzichowa patrzyli co tutaj się dzieje powiedział Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Dzisiaj możemy obejrzeć owoc naszej pracy, czyli imponujący zbiornik, który pięknie wpisał się w miejscowy krajobraz. Trudno uwierzyć, że niedawno był on zaniedbanym, zarośniętym sitowiem bajorem, a teraz jest pięknym obiektem, głównie zabezpieczającym przed powodzą. Liczę jednak na pomysłowość gospodarzy, że zadbają o jego uatrakcyjnienie.

To już drugi zbiornik odebrany w czerwcu w województwie wielkopolskim i 34 w regionie, który będzie zabezpieczał przed powodzią i sprzyjał rekreacji powiedział Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Chcielibyśmy oddawać jeden taki obiekt miesięcznie i jestem pewny, że radość w wielu miejscach Wielkopolski z tego powodu byłaby ogromna. Jednak nie wszyto zależy od nas. Budowaliśmy ten zbiornik z myślą, aby zabezpieczał przed nieszczęściami, które niedawno nawiedzały Polaków i naszych sąsiadów, ale mam nadzieję, że ucieszy on także miłośników wypoczynku.

 Jest nam ogromnie miło finansować obiekty, które zapewniają bezpieczeństwo, ale także przy okazji pozwalają okolicznym mieszkańcom wykorzystać walory przyrodnicze powiedział Marek Baumgart, zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zbiornik w Miedzichowie jest tego przykładem. Z podziwem obserwowałem jak zmienia się to miejsce, by dzisiaj zaprezentować się w całej okazałości.

Zbiornik zajmuje powierzchnię 5,3 hektara. Prace odtworzeniowe polegały na wykopaniu czaszy zbiornika, odtworzeniu kanału młyńskiego, wprofilowaniu skarp, ich umocnieniu oraz obsianiu trawą. Wykonawcą była wyłoniona w drodze przetargu firma Hydrowat z Konina. Oddanie zbiornika uświetnił występ dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, nawiązujący do tematyki ekologicznej.

Przedsięwzięcie pn.: „ZINTEGROWANY SYSTEM MONITOROWANIA I STEROWANIA
URZĄDZENIAMI PRZECIWPOWODZIOWYMI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO” dofinansowane przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu w likwidacji

61-823 Poznań
ul. Piekary 17

tel.: 61 64 75 401    tel.: 61 85 22 069     fax: 61 852 55 61

Strona główna    Aktualności    Zamówienia publiczne    Galeria    Kontakt